Seminarium dla nauczycieli zaintrygowanych pytaniem „Czy istnieje coś, za co warto umierać?”
„Według Alberta Camusa <<Jest tylko jeden problem filozoficzny prawdziwie poważny: samobójstwo.>> Mogę się z tym nie godzić i twierdzić, że istnieje tylko jeden prawdziwie poważny problem: a jest nim śmierć męczeńska. Czy istnieje coś, za co warto umierać?”
Zapraszamy na seminarium dla nauczycieli jak poprowadzić lekcję etyki zbudowaną wokół myśli z rozprawy A. J. Heschela „Kim jest człowiek?”:
Problem istnienia lub nieistnienia wartości, za które warto by umierać, rozważany będzie w odniesieniu do czterech postaci żyjących w różnych czasach: Emily Davison, Sokratesa, Giordana Bruno i Jana Palaha. Uczestnicy lekcji zastanowią się, jaki sens miały życiowe przypadki omawianych postaci: na ile były męczeństwem, na ile śmiercią z wyboru w imię wyznawanych wartości. Dyskusji poddane zostaną pytania typu: jakie jest współczesne postrzeganie reprezentowanych przez bohaterów idei? Czy można je ze sobą zrównać, a może układają się w jakąś hierarchiczną konstrukcję? Czy należą do fundamentalnych wartości demokratycznego świata?
Lekcja posłuży również wprowadzeniu biogramu A.J. Heschela – jego związków z Mińskiem i pozycją, jaką zajmuje w historii XX wieku. Uczestnicy seminarium otrzymają materiały do lekcji.
Dla kogo? Nauczyciele i nauczycielki klas VIII szkoły podstawowej, III gimnazjum, I-III liceum
Temat: Abraham Joshua Heschel „Czy istnieje coś, za co warto umierać?” Spotkanie w ramach IV Dni Kultury Żydowskiej
Kiedy? 8 listopada 2018; godz. 13.00 -14.30
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, Czytelnia, Ip
Biogramy prowadzących:
Renata Gryz – nauczycielka języka angielskiego i etyki w Szkole Podstawowej w Pustelniku, dr nauk humanistycznych, absolwentka Podyplomowego Studium Filozofii i Etyki UW. Przez trzy lata prowadziła kółko filozoficzne w Gimnazjum w Pustelniku, zajmuje się także nauczaniem o Holokauście i wielokulturowości. W wolnym czasie nieustannie czyta, jeździ na rowerze i słucha muzyki dawnej, najchętniej francuskiego baroku. Uwielbia koty (zwłaszcza Pomponię).
Elżbieta Smater – nauczycielka języka polskiego i etyki w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim. Egzaminatorka z języka polskiego na egzaminie maturalnym. Zawodowo i prywatnie nałogowa czytelniczka książek (wszelakich).
Zgłoszenia w Czytelni, tel. 25 740 51 04.