Spotkanie z Moniką Sznajderman
„Historia rodzinna. Tak prosto i niewinnie brzmi podtytuł książki, w której Monika Sznajderman opowiada o losach swoich bliskich. W rzeczywistości mówi o dwóch rodzinach, żydowskiej i polskiej, o rodzinie ojca i matki, i wcale nie jest to historia prosta i niewinna.„
Tym cytatem z przedmowy Martina Pollaka do książki „Fałszerze pieprzu” chcielibyśmy zaprosić naszych Czytelników na spotkanie z wyjątkową osobą – Moniką Sznajderman, doktorem nauk humanistycznych, antropologiem, warszawianką mieszkającą w Beskidzie Niskim, prowadzącą od 20 lat Wydawnictwo Czarne.
Jak sama mówi, pisanie jej się zdarza. Ale ta książka to raczej wydarzenie, docenione zarówno przez czytelników, jak i krytykę. Znalazła się bowiem w finale tegorocznych edycji Nagrody Literackiej Nike oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.
Zapraszamy na spotkanie i rozmowę o tym jak to było z jej rodzinną historią, ale też o prowadzeniu jednego z najlepszych wydawnictw w Polsce, które w tym roku obchodzi swoje 20-lecie.
Wydawnictwo powstało w 1996 r. i jest niezależną oficyną specjalizującą się w literaturze faktu, przede wszystkim we współczesnym reportażu. Pierwszą książką wydaną pod szyldem Czarne był zbiór opowiadań Andrzeja Stasiuka „Przez Rzekę”. W Polsce to właśnie dzięki Czarnemu polski reportaż przeżywa swój renesans. To w Czarnym ukazują się także książki noblistki Swietłany Aleksijewicz i wiele innych przekładów książek z całego świata.