Stanowisko komputerowe dla osób niewidomych
W Czytelni naszej biblioteki znajduje się specjalne stanowisko dla osób niewidomych, umożliwiające korzystanie z komputera oraz skanera do książek. Praca na komputerze możliwa jest zarówno w systemie operacyjnym Windows jak i Linux. W systemie Windows pracę umożliwia screen readaer Window-Eyes, w systemie Linux tą rolę pełni program Orca.
System Linux to zmodyfikowana przez nas dystrybucja Vinux 3.0.2 bazująca na Ubuntu 10.04. Różnica między tymi programami jak i systemami jest istotna, oba choć służą temu samemu są od siebie bardzo różne. System Windows, bardziej rozpowszechniony jest jednak systemem płatnym, tak samo jak i program Window-Eyes – jego koszt to około 20-krotność systemu Windows 7 co na pewno jest dużą przeszkodą w możliwości korzystania z niego przeciętemu zjadaczowi chleba .
Niewątpliwie przewagą Linuxa nad Windowsem jest jego licencja GNU GPL, która umożliwia korzystanie z systemu bez opłat zarówno użytkownikowi domowemu jak i biznesowemu np. w firmie. Dodatkowo licencja ta pozwala na modyfikowanie systemu i dalsze rozpowszechnianie. Z tego powodu poświęciliśmy trochę czasu i chęci na napisanie instrukcji instalacji Vinuxa oraz jego konfiguracji dla osób niewidomych. Naszym celem było umożliwienie osobie niewidomej samodzielną instalację systemu oraz doinstalowanie polskiego syntezatora mowy dla systemu Linux o nazwie Milena.
W internecie można znaleźć instrukcje instalacji Vinuxa i Mileny ale raczej nie są dostosowane do osób niewidomych, zmuszając je do korzystania z czyjejś pomocy. Pokusiliśmy się również o stworzenie własnej wersji tego systemu, już odpowiednio skonfigurowanego tak, aby osoba niewidoma nie musiała dodatkowo niczego konfigurować i móc korzystać z komputera od razu z polskim syntezatorem mowy dla systemu Linux.
Plik Vinux 3.0.2-I386_Milvona_Milena_PL.iso zawierający skonfigurowany już system z polską wersją językową i zainstalowaną Milvoną (Milena+Ivona) i Mileną. Wystarczy go pobrać, wypalić i uruchomić jako Live CD, następnie można zainstalować na dysku twardym komputera obok już istniejącego systemu (np. Windows) ewentualnie zapoznać się tylko z Vinuxem bez jego instalacji.